2021 metų vabzdys - buksmedinis ugniukas

Buksmedinis ugniukas Cydalima perspectalis
G.Steiblio nuotrauka

Buksmedinis ugniukas Cydalima perspectalis (Walker, 1859) yra žinomas iš drėgnų subtropinių Rytų Azijos regionų, Indijos, Kinijos, Japonijos, Korėjos ir Tolimųjų  Rytų Rusijos. Į Europą pateko, kaip manoma, atvežant dekoratyvinius augalus. Šiuo metu buksmedinis ugniukas paplitęs beveik visoje Europoje. Sąrašą kasmet  papildo vis naujos valstybės ir naujos radvietės. 

Pirmą kartą Lietuvos teritorijoje buksmedinis ugniukas buvo aptiktas 2018 metais, Vilniaus rajone. Taigi nuo 2018  metų buksmedinio ugniuko arealas Lietuvoje sparčiai plečiasi.

Suaugusiųjų ugniukų sparnų ilgis siekia 30–45 mm. Galva ruda, kūnas dažniausiai baltas. Priekiniai sparnai balti su aplink esančiu storu, tamsiai rudu kraštu ir  būdinga balta dėme. Užpakaliniai sparnai balti, o išoriniame pakraštyje ta pati ruda juosta, kaip ir priekiniuose sparnuose. Rečiau pasitaikančioje spalvų variacijoje suaugėliai yra visiškai rudi, tačiau vis dėlto turi baltą priekinę sparno dėmę. Šviesiai žalioms lervoms būdingi juodi dryžiai su baltais taškeliais ir plaukeliais, bei blizgi juoda galva. Paskutinėje lervos stadijoje jos gali pasiekti iki 4 cm ilgį. Lėliukės yra nuo 1,5 iki 2,0 cm ilgio. Iš pradžių jos yra žalios su tamsiomis juostelėmis, nugarinėje dalyje, tačiau vystymosi pabaigoje tampa rudos. Lėliukės paprastai slepiasi balto šilko kokone, susuktame tarp lapų ir šakelių. Buksmedinio ugniuko suaugėliai skraido birželio – rugpjūčio mėnesiais. Augalai - šeimininkai yra Buxus genties augalai.

Laukiami rezultatai. Lietuvos Entomologų draugija tikisi, kad „2021 metų vabzdžio akcija“, padės surinkti daugiau duomenų apie šios rūšies plitimą ir pasiskirstymą Lietuvos teritorijoje. Metų pabaigoje visa informacija bus apibendrinta ir paskelbta Lietuvos entomologų draugijos leidinyje.

Informaciją apie Buksmedinį ugniuką (radimo vietą ir datą) prašome siųsti elektroniniu paštu adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Būtinai prašome pridėti stebėto drugio nuotrauką, kad būtų galima įsitikinti, jog rūšis nustatyta teisingai.

2020 metų rudeninis draugijos narių susitikimas gruodžio 5d. 11val

2020 metų rudeninis draugijos narių susitikimas vyks nuotoliniu būdu gruodžio 5 dieną, šeštadienį. Renginio pradžia - 11val. 

Renginys vyks naudojant MS Teams programą. Programos savo kompiuteryje ar telefone turėti nebūtina, galima prisijungti tiesiog paspaudus nuorodą (o atsidariusiame langelyje spauskite mygtuką "Open Microsoft Teams"):

Jungtis prie LED susitikimo

 

Numatoma renginio programa:

11:00-11:10 Dalyvių registracija

11:10 ~ 12:30 Pranešimai:

Draugijos prezidento sveikinimo žodis ir ataskaita

R.Ferenca – Akcijos „2020 metų vabzdys – smailiaragis mėšlavabalis“ rezultatai

Akcijos „2021 metų vabzdys “ pristatymas

VU doktorantas Mantas Adomaitis – „Apsaugai nuo šliužų naudojamų priemonių apžvalga“

Ieva Olechnavičiūtė – „Biologinė kova su šliužais“

Giedrius Švitra „Manerheimo grybinuko paieškos Lietuvoje“

12:30 – Kiti klausimai, Naujų narių priėmimas

2020 metų vabzdys – smailiaragis mėšlavablis (Copris lunaris)

R.Ferencos nuotrauka

Smailiaragis mėšlavabalis, kaip nykstanti Lietuvoje vabalų rūšis, įtraukta į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, įsigaliojusį nuo 2019 sausio 1 dienos. Tai viena pagrindinių priežasčių, lėmusių, kad šį vabalą Lietuvos entomologų draugija išrinko 2020 metų vabzdžiu.

Gyvena šviežiame ar truputį apdžiūvusiame galvijų ir arklių mėšle. Po mėšlu vabalai išrausia ertmes į kurias prineša mėšlo, kuris reikalingas kaip maistas lervoms. Lervos vystosi mėšlo rutuliukuose, kuriuos, dėdama kiaušinius, suformuoja patelė. Kiekviename rutulyje būna po vieną kiaušinį. Suaugėliai išsirita vasaros pabaigoje ir lieka žiemoti toje pačioje kameroje, kur išsirito. Suaugę vabalai pasirodo gegužės mėnesį. Dažniausia randami ganyklose, pievose, kur ganomi gyvuliai. Vabalai aktyvūs ir tamsiu paros metu, skrenda į šviesą.

 

2020 metų rudeninis draugijos narių susitikimas vyks nuotoliniu būdu

Situacijai su COVID-19 negerėjant ir išliekant neapibrėžtumui, šiais metais LED narių suvažiavimas vyks neįprastai - nuotoliniu būdu.

Visų lauksime susijungiant gruodžio 5 dieną.

Išsamesnė susitikimo programa bus paskelbta lapkričio pabaigoje.

Iki lapkričio 23 dienos lauksime pasiūlymų, kokį organizmą skelbti 2021-ųjų metų vabzdžiu ar bestuburiu. 

Paremkite Lietuvos entomologų draugiją 1,2% GPM

Mieli Lietuvos entomologų draugijos nariai ir prijaučiantieji,

Šiek tiek pasikeitus mokestinei bazei, kviečiame atnaujinti Gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas ir  prašome Jūsų paremti Lietuvos entomologų draugiją 1,2% ar mažesne dalimi savo gyventojų pajamų mokesčio. 

 

ELEKTRONINĖS DEKLARACIJOS PATEIKIMAS

Galite užpildyti ir pateikti formą FR0512, naudodamiesi elektroninio deklaravimo sistema:

Tikriausiai esate pasirašę elektroninės bankininkystės sutartį (arba turite elektroninį parašą), todėl patogiausia bus užpildyti ir išsiųsti formą internetu. Jums reikės:

1. Įeiti į savo internetinį banką ir pasirinkti elektroninį deklaravimą.

2. Užpildyti formą FR0512 (versija 04):

- 5 laukelyje (Mokestinis laikotarpis) įrašykite 2019 (paramą skiriate nuo praėjusiais metais sumokėto pajamų mokesčio)

- 6S laukelyje (Mokesčio dalį skiriu paramos gavėjams) uždėkite varnelę

- E1 laukelyje (Gavėjo tipas) įrašykite 2

- E2 laukelyje (Gavėjo identifikacinis numeris) įrašykite 190722640

- E3 laukelyje (Mokesčio dalies paskirtis) įrašykite PARAMA VEIKLAI

- E4 laukelyje (Mokesčio dalies dydis) įrašykite 1,2 (jei visą paramą skiriate Lietuvos entomologų draugijai)

- E5 laukelyje (Mokesčio dalį skiriu iki) įrašykite metus, iki kurių skiriate paramą (pvz. 2020, 2021, 2022 arba 2023). Jeigu paramą skiriate tik vieneriems metams, laukelio pildyti nereikia

3. Visa tai reikia atlikti iki gegužės 4 d.

Daugiau informacijos apie elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) – https://deklaravimas.vmi.lt

Išsamias formos FR0512v4 pildymo taisykles rasite čia ⇒ (pdf byla) ⇐

Elektroninės deklaravimo sistemos (EDS) ⇒ pagalba ⇐

⇒ Galimi 3 deklaravimo būdai per EDS ⇐. Rekomenduojame rinktis pildymą portale